ادبيات انگليسی

هدف رشته‌ي زبان و ادبيات انگليسي چيست؟

در دهکده‌ي جهاني امروز دانستن زبان انگليسي به عنوان زبان بين‌المللي و زبان علمي دنيا امري ضروري است. بدون آن آشنايي با تمدن و فرهنگ ساير کشورها و تحولات ادبي و هنري ممکن نيست. در واقع زبان انگليسي پلي است ميان فرهنگ‌ها.

زبان و ادبيات انگليسي رشته‌اي است جذاب و لذت‌بخش، چرا که اين رشته فرصتي است براي مطالعه‌ي آثار ادبي به زبان انگليسي. مطالعه در اين رشته امکان آشنايي با آثار ادبي قديم و جديد جهان و نقد ادبي اين آثار را براي علاقه‌مندان فراهم مي‌کند.

نقد و بررسي متوني مانند شعر، رمان، نمايش‌نامه و فيلم از ديدگاه اجتماعي و سياسي از ديگر جذابيت‌هاي اين رشته‌ي دانشگاهي است. داشتن ديدگاهي تحليلي براي دانشجويان اين رشته از اهميت خاصي برخوردار است. در اين رشته ادبيات دوره‌ي قديم و ميانه، دوره‌ي رنسانس، دوره‌ي بازگشت پادشاهي، دوره‌ي رمانتيک، دوره‌ي ملکه ويکتوريا و دوره‌ي مدرن و پست مدرن و قرن بيستم مورد بررسي قرار مي‌گيرند.

پرورش خلاقيت و قدرت تفکر دانشجويان و درک و تحليل آثار ادبي از اهداف اين رشته‌ي زيبا است. در اين رشته دانشجويان بيشتر با آثار ادبي جهان  آشنا مي‌شوند.

علاقه‌مندان اين رشته چه‌ کساني هستند؟

اگر شما جزو افرادي هستيد که به زبان علاقه داريد و به آن مسلط هستيد و از طرفي از خواندن متون ادبي و ادبيات لذت مي‌بريد مي‌توانيد اين رشته را انتخاب نماييد. گرايش به مطالعه‌ي آثار ادبي جهان از ويژ‌گيهاي دانشجويان اين رشته مي‌باشد.

 همان‌طورکه از اسم اين رشته پيداست اين رشته يعني ادبياتي که به زبان انگليسي نوشته شده است، بنابراين افرادي که علاقه به ادامه‌ي تحصيل در اين رشته را دارند براي موفقيت بيشتر در اين رشته بايد از قبل با زبان عمومي آشنايي داشته باشند و به آن مسلط باشند. شما بايد تمرکز اصلي‌تان را بر روي مطاله‌ي آثار ادبي و  تحليل آن‌ها بگذاريد. بايد بتوانيد ادبيات جهان را درک کرده و آن را نقد نماييد. آثار بزرگان را مطالعه نماييد و آن‌ها را با هم مقايسه نماييد و پي به تفاوت‌هاي آن‌ها ببريد.

گرايش‌هاي اين رشته:

دانشجويان اين رشته مي‌توانند با گذراندن يک دوره 4ساله (8 نيم ‌ترم تحصيلي) به اخذ مدرک کارشناسي نايل آيند.

اين رشته در دوره کارشناسي داراي 3 گرايش زبان و ادبيات انگليسي، مترجمي زبان انگليسي و دبيري زبان انگليسي و در دوره کارشناسي ارشد داراي 3 گرايش ادبيات انگليسي، آموزش زبان انگليسي و زبان‌شناسي است. همچنين علاقه مندان به ادامه‌ي تحصيل در مقطع دکتري مي‌توانند در يکي از گرايش‌هاي ادبيات انگليسي (در برخي دانشگاه‌ها)، آموزش زبان انگليسي و زبان‌شناسي به تحصيل بپردازند.

 دروس رشته‌ي زبان و ادبيات انگليسي:

در گرايش زبان و ادبيات انگليسي طي سه ترم، دروس پايه که شامل خواندن، نگارش و مکالمه است، آموزش داده مي‌شود تا دانشجو با مسائل اساسي زبان آشنا شده و آماده‌ي مطالعه دروس تخصصي خود شامل ادبيات انگليسي، ترجمه، زبان شناسي و روش تدريس، آزمون سازي و نقد ادبي گردد.

دروس مشترک زبان و ادبيات انگليسي:
خواندن ودرک مفاهيم، دستور و نگارش، گفت و شنود آزمايشگاه، متون يادگيري زبان، نگارش پيشرفته، ترجمه متون ساده، اصول و روش ترجمه، کاربردهاي اصطلاحات و تعبيرات در ترجمه، آواشناسي انگليسي، در آمدي بر ادبيات انگليسي، خواندن متون مطبوعاتي، نمونه‌هاي نثر ساده،  بيان شفاهي داستان، نامه نگاري انگليسي، ترجمه، زبان‌شناسي و روش تدريس.

دروس تخصصي زبان و ادبيات انگليسي  :

 
کليات زبان شناسي، زبان دوم (فرانسه يا آلماني )، داستان کوتاه، سيري در تاريخ ادبيات انگليسي، فنون و صناعات ادبي، ترجمه متون ادبي، نمايشنامه، شعر انگليسي، آشنايي با رمان، اصول و روش نقد ادبي، مکاتبات ادبي، متون برگزيده نثر ادبي .

بازار کار رشته‌ي زبان و ادبيات انگليسي:

همکاري در دانشگاه‌ها، مراکز علمي و پژوهشي و مراکز آموزش عالي به عنوان هيأت علمي از اصلي‌ترين بازار کار اين رشته محسوب مي‌گردد. همکاري با وزارت امور خارجه از ديگر فعاليت‌هاي فارغ‌التحصيلان اين رشته مي باشد.

به‌طور کلي دانشجويان اين رشته پس از اتمام تحصيل مي‌توانند در مراکز دولتي و غير دولتي و در سازمان‌ها و مؤسساتي که با کشورهاي ديگر در تعاملند به همکاري بپردازند.

اگر فارغ‌التحصيلان اين رشته همزمان به ترجمه نيز علاقه‌مندند مي‌توانند به ترجمه‌ي متون ادبي، شعر، نمايشنامه، داستان و رمان نيز بپردازند.