معرفي رشته‌‌ي نمايش

درباره هنرتئاتر

هنر تئاتر يا نمايش قدمتي طولاني دارد که شروع آن به يونان باستان مي رسد. اين هنر شگفت انگيز مي تواند يک وسيله بياني قدرتمند براي طرح مسائل انساني باشد و براي انواع مخاطبان در سطوح مختلف قابل استفاده است.

در تعريف کلي مي توان گفت تئاتر بيان بي واسطه يک روايت توسط انسان براي انساني ديگر است. نور، صدا، صحنه پردازي و…. امکانات و ابزاري هستند که برقراري ارتباط بهتر و مطلوب تر با تماشاگر را تسهيل مي کنند. تئاتر به واسطه شکل ويژه ي خود (زنده بودن) از محدوديت هايي نيز برخوردار است با اين همه نمي توان به تأثير چشمگير آن بر هنرهاي تصويري بعد از خود به ويژه سينما اشاره نکرد.

هنر تئاتر از هنرهاي ديگر نيز کمک مي گيرد از جمله ادبيات، موسيقي، هنرهاي تجسمي و معماري. پس هرگونه اطلاعات در اين زمينه ها مي تواند به علاقه مند اين هنر کمک رسان باشد.

تحصيل در رشته تئاتر

درسال 1315 نياز به آموزش در زمينه تئاتر به صورت جدي نمايان شد و اولين کلاس تئاتر در ايران آغاز به کار کرد. آموزش دانشگاهي تئاتر نيز در سال 1343 با شکل گيري دانشکده هنرهاي دراماتيک بود.

 امروزه با توجه با استقبال زياد از اين رشته دانشگاه هاي مختلفي از روزانه تا غيرانتفاعي و آزاد از تهران تا بوشهر اقدام به پذيرش دانشجو مي کنند و داوطلبان اين رشته از مقطع کارداني تا کارشناسي ارشد امکان ادامه تحصيل دارند .البته تمام گرايش هاي تئاتر در دانشگاه هاي مختلف وجود ندارد و بايد داوطلب به اين نکته حتما توجه داشته باشد.

رشته نمايش از رشته هاي نيمه متمرکز مي باشد و لازم است داوطلبان پس از قبولي در آزمون نظري، آزمون عملي را نيز با موفقيت پشت سر بگذارند. در نتيجه متقاضي اين رشته حتما بايد خود را براي آزمون عملي آماده سازد و به فکر تهيه يک رزومه هنري براي گرايش موردنظرش باشد.

آشنايي با گرايش هاي مختلف نمايش

رشته نمايش در کشور ما داراي گرايش هاي زير است:

ادبيات نمايشي:

داوطلب اين گرايش براي نويسندگي در حوزه هاي نمايش نامه، فيلمنامه و داستان آموزش مي بيند، هر چند که تمرکز اصلي بر آموزش نمايشنامه نويسي است. داوطلب اين گرايش بايد دست به قلم و اهل مطالعه باشد و در زمينه هاي مختلف روانشناسي، جامعه شناسي و ادبيات اطلاعات کافي داشته باشد.

تاريخ نمايشنامه نويسي، آشنايي با سبک هاي ادبي جهان، اصول و فنون نمايش نامه نويسي، فيلمنامه نويسي، داستان نويسي برخي از دروس اين گرايش هستند.

بازيگري:

در سالهاي اخير بر تعداد علاقه مندان اين گرايش افزوده شده است و چه بهتر است که علاقه مندان اين هنر از طريق کانال صحيح آن که همانا آموزش آکادميک و دانشگاهي آن است وارد اين حوزه گردند.

داوطلب اين گرايش براي بازي در سينما، تئاتر و تلويزيون آموزش مي بيند و با متدهاي مختلف بازيگري آشنا مي شود. بدن و بيان يک بازيگر ابزار اصلي او براي انتقال حس هستند که در دانشگاه ، به کارگيري درست اين ابزار به دانشجو آموزش داده مي شود. داوطلب اين گرايش بايد اعتماد به نفس ، تخيل و حسي قوي داشته باشد.

بدن ، بيان ، حرکت ، اجراي کارگاهي نمايش هاي ايراني، بازيگري راديو و تلويزيون و سينما از دروس تدريس شده در اين گرايش هستند.

نمايش عروسکي:

داوطلب اين گرايش با زمينه هاي مختلف تئاتر عروسکي از جمله عروسک سازي، عروسک گرداني، نمايشنامه نويسي عروسکي، کارگرداني، بازيگري و… آشنا مي شود. عمده فعاليت هاي اين گرايش مربوط به کودکان مي باشد و زمينه شغلي آن در تئاتر و تلويزيون و حتي سينما وجود دارد.

از جمله دروس اين گرايش مي توان به بازيگري نمايش عروسکي، طراحي صحنه نمايش عروسکي، موسيقي نمايش عروسکي، کارگاه عروسکي، طراحي و دوخت لباس عروسک و… اشاره کرد.

 

کارگرداني:

داوطلب اين گرايش در زمينه کارگرداني آموزش مي بيند. نکته قابل اشاره در اين گرايش اين است که داوطلب با اصول کارگرداني در تئاتر آشنا مي شود و اصولاً کارگرداني سينما و تلويزيون مقوله اي متفاوت از آن هستند.

تحليل نمايش نامه، سبک ها و شيوه هاي اجرا، اجراي کارگاهي نمايش هاي ايراني، اصول کارگرداني نمايش راديويي و نمايش تلويزيوني ازجمله دروس گرايش کارگرداني هستند.

طراحي صحنه:

در اين گرايش اصول و مباني طراحي صحنه آموزش داده مي شود. به طور کي يک‌ صحنه‌آرا بايد بتواند با توجه‌ به‌ امکانات‌ سالن‌ و دستگاه‌هاي‌ مکانيکي‌ موجود ، فضاي‌ کلي‌ نمايش‌ را ايجاد ‌کند و به‌ ساده‌ترين‌ وجه ‌، حس‌هاي‌ موجود در نمايش‌ را به‌ ياري‌ دکور به وجود آورد. به‌ همين‌ دليل‌ طراح‌ نور، طراح‌ لباس‌ و چهره‌پرداز زير نظر وي‌ فعاليت‌ مي‌کنند.

برخي از دروس اين گرايش عبارتند از: نقشه کشي، نور، صوت، کارگاه دکور و صحنه آرايي، طراحي و نقاشي، آشنايي با طراحي و دوخت لباس، آشنايي با صحنه سينمايي و تلويزيون