تست سنجش خلاقیت تورنس

به نظرت چقدر خلاق هستی؟

  • آیا همه مردم می توانند خلاق باشند یا فقط افراد خاصی خلاقیت دارند؟
  • خلاقیت چه تاثیری روی زندگی ما دارد؟ چقدر به موفقیت ما کمک می کند؟
  • وجود آدم های خلاق در هر جامعه چقدر در رشد و توسعه آن موثر است؟

اینها برخی از سوالاتی است که در مورد خلاقیت در ذهن انسان ها بارها و بارها شکل گرفته و به دنبال جواب آن بوده اند.
تست سنجش خلاقیت

خلاقیت واقعا چیست؟

خلاقیت مهم ترین و بنیادی ترین توانایی انسان است که در همه ابعاد زندگی ما نقش حیاتی دارد. بسیاری از دستاوردهای علمی، هنری، فنی و … بشر در طول تاریخ به واسطه خلاقیت انسان های مختلف حاصل شده است. شاید بتوان گفت تمدن انسانی بدون خلاقیت پیشرفتی نداشته و نخواهد داشت. امروزه خلاقیت به عنوان یک موضوع تخصصی در سراسر جهان بسیار مورد توجه بوده و دانشمندان و روانشناسان از ابعاد مختلف به بررسی آن می پردازند.

خلاقیت را می توان كنار هم قرار دادن افكار و ايده هايي كه تا قبل از اين به نظر می رسید به يكديگر ربطي ندارند، دانست. خلاقيت صرفا به معني اختراع يك چيز كاملاً جديد نيست، بلكه بوجود آوردن يك سري ارتباطات همسو همخلاقیت نامیده می شود.

خبر خوب . . .

خبر خوب این است که همه می توانند خلاق باشند. خلاقيت يك مهارت و استعداد است كه قابل يادگيري و پرورش دادن است.اين مهم نيست كه شما كي هستيد، مهم اين است كه چگونه عمل مي كنيد. تنها چيزي كه باید به آن توجه کنید انجام تمرین های مستمر برای شکوفایی خلاقیت تان است.

برای شروع باید اول بدانیم چقدر خلاق هستیم. استفاده از ابزارهای سنجش خلاقیت بهترین راه برای این کار است. دانشمندان و روانشناسان مختلفی در این حوزه کار کرده اند. یکی از مطمئن ترین و رایج ترین تست های سنجش خلاقیت را تورنس طراحی کرده است.

تورنس چه نظری دارد؟

تورنس، خلاقیت را به عنوان نوعی مسأله‌گشایی مد نظر قرار داده‌است. به نظر وی تفکرِ خلاق عبارتست از فرایند حس کردن مسائل یا کاستی‌های موجود در اطلاعات، فرضیه‌سازی درباره حل مسائل و رفع کاستی‌ها، ارزیابی و آزمودن فرضیه‌ها، بازنگری و بازآزمایی آن‌ها و سرانجام انتقال نتایج به دیگران. در واقع  تورنس (1979) خلاقيت را ترکیبی از 4 عنصر اصلي زير مي داند:

  • سيالي: به این معنا که یک فرد چقدر می تواند به سرعت تعداد زیادی ایده یا پاسخ ایجاد کند.
  • انعطاف: به این معنا که فرد چقدر می تواند چارچوب های قبلی را کنار گذاشته و چارچوب های جدید را پذیرفته و و ایده ها و روش های متنوع ایجاد کند.
  • ابتكار: به این معنا که چقدر فرد توانايي توليد ايده يا محصول نو و بديع را دارد.
  • بسط به این معنا که چقدر فرد توانايي توجه کامل به جزئيات مربوط به يك ايده را دارد به عبارتی افراد خلاق تر به جزئيات يك ايده توجه بيشتري نشان مي دهند.

خودتان را تست کنید !

تست سنجش خلاقیت

تست سنجش خلاقیت تورنس یکی از تست های استاندارد جهت سنجش میزان خلاقیت افراد از  سنین دبستان تا بعد از لیسانس است.

اعتبار این آزمون بارها در سراسر جهان از جمله ایران سنجیده شده است. این آزمون تاکنون بیش از هر آزمون دیگر در پژوهش و اندازه گیری های تربیتی مورد استفاده قرار گرفته است. تاکنون در بیش از دو هزار پژوهش که در مجلات معتبر علمی چاپ شده، از آزمون تورنس به عنوان وسیله اندازه گیری خلاقیت استفاده شده است.

تست خلاقیت تورنس شامل پرسشنامه‌اي حاوي 60 سؤال است. در این پرسشنامه هر سؤال مشتمل بر سه گزينه يا پاسخ مي‌باشد که شما باید تنها يكي از این پاسخ‌ها که بیشتر با ویژگی های شما تطبیق دارد را انتخاب نماييد.

 

می توانید برای انجام تست به این لینک مراجعه کنید.