پرسش و پاسخ

اگر تراز پایین باشد،  آیا بهتر است ابتدا شهرستان‌ها را انتخاب کنیم تا شانس قبولی بیشتری داشته باشیم؟ ماندانا صیرفی

این یک اشتباه متداول است که هنوز هم بسیاری را به اشتباه می‌اندازد. فراموش نکنید که در انتخاب رشته سراسری ترتیب انتخاب‌های شما به هیچ وجه تأثیری در شانس قبولی‌تان نخواهد داشت. اگر رشته‌ای را شما در انتخاب اولتان بخواهید قبول شوید، آن رشته را در انتخاب 150 خود هم قبول خواهید شد (البته اگر رشته‌های قبلی را قبول نشوید).  به همین دلیل باید تنها ملاکتان در چیدمان این 150 رشته، ترجیح و علاقه باشد.

با عرض سلام و خسته نباشید اولویت بین آزاد و پردیس یا آزاد و سراسری شهرستان به چه صورته ؟ سحر خالقی

فعلاً مبنای‌تان را بر اساس دانشگاه آزاد و سراسری نگذارید؛ چون انتخاب رشته‌های‌شان مجزا از هم است و روی هم تأثیر نمی‌گذارد. اما برای تشخیص اولویت بین پردیس‌های تهران و سراسری شهرستان باید فکر کنید و ترجیح خودتان را مشخص کنید. اولویت را می‌توانید از طریق مشورت با خانواده تعیین کنید. یک طرف بحث هزینه است و یک طرف هم بحث بودن در شهر خودتان و از طرفی هم بحث کیفیت دانشگاه را هم باید در نظر بگیرید.

از نظر نوع و ساختار دانشگاه ها،دوره های پردیس در همان دانشگاه های دولتی(سراسری)برگزار می شود با این تفاوت که شهریه های نسبتا بالایی دارند با این امتیاز که زیر مجموعه و وابسته به همان دانشگاه های سراسری هستند.اما در انتخاب بین آزاد و پردیس، باید به خودِ رشته هم توجه کنید و به این سوال پاسخ دهید که آیا پس از گذشت یک سال از انتخاب رشته تان،باز هم همین رشته را انتخاب می کردید؟

اما در مورد انتخاب بین سراسری و آزاد،پیشنهاد ما این است که دانشگاه آزاد را به سراسری شهرستان ترجیح دهید،به همان دلیلی که گفتیم بهتر است در شهر خودتان بمانید و ادامه ی تحصیل دهید.مگر این که اختلاف بین دو رشته ی قبولی تان برای شما قابل قبول نباشد و ترجیح بدهید یک رشته ی قابل قبول تر را در دانشگاه سراسری شهرستان بخوانید.

اگر رتبه من مثلا 1800 باشه با توجه به اینکه می دونم پزشکی تهران قبول نمی شوم ، آیا منطقیه که تهران بزنم؟ سهیلا صارمی

شما 150 انتخاب دارید و اگر این کار را هم بکنید اتفاق عجیبی نمی‌افتد. اما اگر برای انتخاب هر 150 رشته برنامه دارید، بهتر است به سراغ رشته‌های خوش‌بینانه‌ی نزدیک‌تر به وضعیت و رتبه‌ی خودتان بروید.

به هر حال تعداد انتخاب های شما زیاد است به جای خالی گذاشتن جای انتخاب هایتان، بهتر است رشته های ایده ال و خیلی خوشبینانه را در انتخاب های خود بگنجانید.

می شه بگین بومی گزینی دقیقا چیه ؟ محل تولد ملاکه یا محل تحصیل؟ فاطمه یعقوبی

معمولا ملاک تعیین استان بومی در دفترچه ی انتخاب رشته ی درج می شود. تا به اکنون آخرین تغییرات بدین صورت بوده اند.

الف)در صورتی که محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره ی متوسطه برای داوطلبان نظام قدیم و محل اخذ مدرک پیش دانشگاهی و دو سال آخر دبیرستان برای داوطلبان نظام جدید در یک استان باشد،داوطلب،بومی آن استان تلقی می شود.

ب)در صورتی که محل اخذ مدرک سه سال تحصیلی آخر داوطلبی در یک استان نباشد،استان محل تولد داوطلب به عنوان استان بومی وی در نظر گرفته می شود.

پ)داوطلبانی که سه سال آخر متوسطه ی خود را در خارج از کشور گذرانده باشند،استان محل تولد آن ها،استان بومی آن ها خواهد بود.

ت)داوطلبانی که سه سال آخر متوسطه ی خود را در خارج از کشور گذرانده باشند و استان تولد آن ها نیز خارج از کشور باشد،استان بومی آن ها تهران در نظر گرفته می شود.

رشته های با شرایط خاص چه رشته هایی هستند؟ ثریا فرهادی

رشته‌هاي‌ داراي شرايط خاص رشته‌هايي هستند كه نياز به‌ اقداماتي‌ نظير مصاحبه‌، معاينه‌، آزمون علمي و يا عملي دارند وپذیرش آنها بصورت متمرکز خواهد بود.بعد از اعلام علاقمندي داوطلبان به اين رشته‌ها طبق توضيحات فوق، در صورتي‌ كه‌ نام آنان‌ (حدوداً در محدوده زماني دهه اول مرداد 94) در رديف‌ معرفي‌شدگان‌ چند برابر ظرفيت‌ رشته‌هاي‌ مذكور براي‌ مصاحبه‌ و معاينه‌ اعلام‌ گردد، مي‌بايست ضمن اينكه‌ در مراحل‌ مصاحبه‌، معاينه‌ و آزمون علمي و يا عملي شركت‌ مي‌‌نمايند در زمان‌ انتخاب‌ رشته‌ نيز، كدرشته‌ يا كدرشته‌هاي‌ مذكور را از دفترچه‌ شماره 2 به‌ عنوان‌ يك‌ يا چند رشته از انتخاب‌هاي‌ خود از اولويت1 تا 150 در هر اولويتي كه علاقه دارند انتخاب نمايند.

برای اطلاع از آخرین تغییرات دانشگاه ها و رشته های دارای شرایط خاص در کنکور 95 به اطلاعیه سازمان سنجش مراجعه کنید.

سلام می خواستم بدونم واقعا انتخاب همه داوطلبا تا 150 بررسی می شه؟  سعید غلامی

ابتدا همه ی 150رشته ی دانش آموزی که نمره ی بالاتری دارد بررسی می شود و سپس بررسی رشته های داوطلب بعدی انجام خواهد شد. بنابراین باید رشته های خود را به ترتیب ترجیح خود مرتب نمایید. در واقع در هنگام گزینش در کنکور سراسری تمام انتخاب ها بررسی می شوند . در صورت قبولی مثلا در انتخاب چهل و هشتم ، بررسی متوقف و انتخاب های نفر بعدی بررسی می شود .

سلام لطفا راجع به رشته های شبانه توضیح دهید. پریسا مطلوبی

دردفترچه ی انتخاب رشته ی سراسری 93 موارد زیر درباره ی رشته های شبانه توضیح داده شده است:

1- پذیرفته شدگان این رشته ها، تابع مقررات آموزشی دوره ی روزانه هستند(مگر در مواردی که در آیین نامه ی طرح ایجاد دوره های شبانه،مستثنی شده باشد) و برنامه های آموزشی دوره ی شبانه همانند دوره ی روزانه است.

2- ساعت تشکیل کلاس ها ی دوره های شبانه با نظر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی پذیرنده ی دانشجو تعیین می شود.

3- تعیین سقف واحدهای درسی برای هر نیم سال با توجه به ساير ضوابط و مقررات، در اختيار شوراي آموزشي دانشگاه خواهد بود

4- دانشجویان موظف به پرداخت شهریه (ثابت و متغیر) خواهند بود.شهریه ی ثابت برای ورودی های هر سال مبلغ مشخصی است و شهریه ی متغیر هر سال به میزان ده درصد نسبت به سال قبل افزایش می یابد

5- دانشگاه از پذیرفته شدگان تعهد مالی  می گیرد

6-برای کارمندانی که در این رشته ها پذیرفته می شوند در صورت نداشتن مرخصی استحقاقی باید مرخصی بدون حقوق دریافت نمایند.

7-انتقال دانشجو از دوره ی شبانه به روزانه ممنوع است.

8-دانشگاه از دادن وام ،تسهیلات رفاهی ،خوابگاه و سرویس ایاب و ذهاب به پذیرفته شدگان این رشته ها معذور است.

با سلام پردیس دانشگاه های تهران بهتر است یا سراسری شهرستان های نزدیک؟ مهناز جعفری ( رشته تجربی)

در پردیس‌ها شما در خود دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنید و این موضوع باعث می‌شود تا از کیفیت دانشگاه برخوردار شوید و در شهر خودتان هم بمانید، اما برای تحصیل در پردیس‌های دانشگاهی باید هزینه‌ی زیادی را پرداخت کنید. انتخاب دانشگاه‌های سراسری در شهرستان‌های نزدیک هم مزیت‌های خاص خودش را دارد که مهم‌ترین آن تحصیلات رایگان است. بهترین کار این است که با خانواده‌تان در این باره مشورت کنید و به یک تصمیم نهایی برسید.

سلام در انتخاب رشته به سطح علمی کل دانشگاه ها توجه کنیم بهتره یا سطح رشته؟ سینا نیازی

پیشنهاد می شود  در انتخاب رشته ابتدا  به “رشته” توجه کنیم سپس به دانشگاه چون موضوع مهم این است که شما به چه رشته ای علاقه دارید یا به عبارت دقیق تر چه رشته ای را ترجیح می دهید که در آن تحصیل کنید ،سپس باید به دانشگاه فکر کنید مگر در مواردی که ممکن است یک دانش آموز به دلایلی ،تحصیل در یک دانشگاه خاص را به یک رشته ترجیح دهد.

 این‌جا ترجیح شما مهم‌تر است. بالاخره باید انتخابی را انجام بدهید که بعداً از آن پشیمان نشوید و به سراغ «ای کاش» نروید. اگر در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده‌اید، حتماً همان را ملاک تصمیم خود قرار دهید. این موضوع هم مهم است که بهتر است همیشه رشته را در اولویت اول قرار بدهید و بعد به سراغ دانشگاه بروید.

 پیشنهاد ما این است که شما رشته را نسبت به دانشگاه در اولویت قرار دهید اما بعضی دانش آموزان ترجیح می دهند دانشگاه معتبرتر را در اولویت انتخاب خود قرار دهند در این صورت برای اطلاع از اولویت دانشگاه ها می توانید به متوسط نمره ی قبولی  یا نمره ی آخرین افراد قبول شده در این رشته ها و دانشگاه هایی که می خواهید انتخاب کنید، توجه نمایید.

اول باید کدام رشته ها را وارد کنیم ؟ رشته های خوشبینانه یا واقع بینانه ؟ پریا مرتضوی

تقسیم‌بندی رشته‌ها در وضعیت‌های خوش‌بینانه، واقع‌بینانه و کف قابل قبول در مرحله‌ی انتخاب رشته‌/شهرهای‌تان مورد نظر شماست. طبیعی است که در رشته‌های خوش‌بینانه احتمال قبولی شما کم است. در رشته‌های واقع‌بینانه احتمال قبولی‌تان زیاد است و در رشته‌های کف قابل قبول به احتمال بسیار زیاد قبول می‌شوید. شما باید طوری رشته‌/شهرهای‌تان را انتخاب کنید که از هر سه گروه در آن باشند. اما وقتی انتخاب‌های‌تان که حداکثر 150 رشته/شهر است تمام شد، اینک مرحله‌ی اصلی فرا می‌رسد که مرتب کردن و به عبارتی چیدمان رشته‌هاست.

حالا دیگر مهم‌ترین مسئله ترجیح شماست. شما ممکن است یک رشته/شهر واقع‌بینانه و یا حتی کف قابل قبول را به یک رشته‌ی خوش‌بینانه ترجیح بدهید. مثلاً ممکن است بخواهید در شهر خودتان بمانید و ترجیح می‌دهید رشته‌ای را در شهر خودتان بخوانید (با این‌که واقع‌بینانه است) تا این‌که آن رشته را در یکی از کلانشهرها بخوانید (با این‌که خوش‌بینانه است).

ابتدا خوشبینانه، چرا که 150 انتخاب دارید ، ترجیح فردی شما بر این است که آن چه بهتر است را اولویت قرار دهید حتی اگر خوشبینانه باشد. پس ابتدا 30 تا 40 انتخاب خوش بینانه ، 70 تا 80 انتخاب واقع بینانه ، 30 تا 40 انتخاب برای کف قابل قبول.

برای انتخاب رشته شبانه ، روزانه و غیرانتفاعی ترتیب اش مهم است یا خیر ؟ مریم سالمی

تفاوت رشته های روزانه ،شبانه و غیرانتفاعی در هزینه هاست. اما شما ممکن است یک رشته ای در دانشگاه شبانه را به رشته ی دیگری در روزانه ترجیح بدهید یا غیرانتفاعی شهر خود را به شبانه ی شهرستان.شما باید بر اساس ترجیح خود و مشورت با پدر و مادر خود انتخاب های خود را تعیین کنید.

روش منطقی چیدمان انتخاب رشته این است که بر اساس اعتبار علمی دانشگاه،به ترتیب روزانه،شبانه و غیر انتفاعی باشد.مگر این که ترجیح دانش آموز به دلایلی(مثل رشته ی مورد نظر) باعث تغییر این چیدمان شود.

در انتخاب رشته دو مرحله وجود دارد. یکی انتخاب رشته‌ها و دومی که مهم‌تر هم هست، ترتیب چیدمان رشته‌ها است. وقتی رشته‌ها را انتخاب کردید که ترکیبی از روزانه، شبانه و غیرانتفاعی و پیام نور است، آن گاه به سراغ چیدمان و مرتب کردن رشته‌ها می‌رود. موضوع اصلی در این‌جا صرفاً ترجیح شماست. باید بر اساس ترجیح انتخاب‌ها را بچینید. مثلاً ممکن است شما شبانه یا غیرانتفاعی یک رشته‌ی خوب در تهران را به شهرستان رفتن و خواندن یک رشته که اولویت اصلی شما نیست، ترجیح بدهید. این‌جا تنها ترتیبی که اهمیت دارد ترجیح و علاقه ی شماست.

سال سوم انسانی هستم ، می خواهم در آينده شغل مشاوره به صورت مرکز تخصصی داشته باشم ، در دانشگاه چه رشته ای بخوانم؟ رضا قربانی

در انتخاب رشته می توانيد رشته های مشاوره و روانشناسی را انتخاب کنيد. جهت داشتن مرکز تخصصی مشاوره ، با داشتن مدرک کارشناسی ارشد در رشته مشاوره و روانشناسی ، بايد مجوز از سازمان نظام روانشناسی نيز اخذ نمايند.

در انتخاب رشته دانشگاهی چه عواملی مؤثرند؟  نسیم فرهی

به طور کلی می توان عوامل مؤثر بر انتخاب رشته را به دو دسته عوامل درونی و بيرونی تقسيم بندی کنيم که عبارتند از

: الف) عوامل درونی : شامل 1- علايق 2-ارزشها و اعتقادات 3-تواناييها و مهارتها 4-ويژگی های شخصيتی 5-اهداف 6-تجربيات می باشد. ب) عوامل بيرونی که خارج از کنترل فرد می باشد عبارتند از : 1-خانواده 2-محيط آموزشی 3-افراد اثرگذار در زندگی فرد 4-گروههای همسالان 5-رسانه ها 6-زمينه های اقتصادی و شغلی

آیا در همایش ها از مفاهیم پیچیده ای که در انتخاب رشته وجود داره صحبت می شه ؟ راضیه صیرفی

قطعا به این مفاهیم اشاره خواهد شد اما شما می توانید اطلاعات بیشتری را با توضیحات مفصل تر در کارگروه ها کسب کنید. مفاهیمی از قبیل رشته های قطبی ناحیه ای کشوری، اشتراک بین رشته ها، ویژگی های شخصیتی و ارتباط آن ها با انتخاب رشته، رشته های متمرکز، نیمه متمرکز و…

همایش های انتخاب رشته مرکز، به چه صورته ؟ شما گفتین سلسله همایش. اگر شخصی در همایش های قبلی حضور نداشت باشه، همایش  های بعدی براش مفید هست؟ سولماز ساعی

مسئله ای نیست شما می توانید در همایش های بعدی شرکت کنید مخصوصا که خلاصه ای از همایش های پیشین نیز ارائه داده می شود.

لطفا در مورد رشته مهندسی رباتیک توضیح دهید. رامتین فشی

مهندسی رباتیک در قسمت مقالات سایت،  بخش معرفی رشته ها رشته ریاضی، به تفصیل شرح داده شده است.

سلام مرکز شما انتخاب رشته تلفنی هم داره؟ سیما رجبی

سلام بله شما هم می تونید از طرح مجازی و هم از طرح ویژه تلفنی مرکز، که به صورت جداگانه ارائه می شه استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به قسمت “طرح های انتخاب رشته در وبسایت” مراجعه کنید و یا با شماره های مرکز تماس حاصل نمایید.

 اگر دانشجوی اخراجی کاردانی فنی باشیم با مدرک پیش دانشگاهی می توانیم در کنکور ثبت نام کنیم؟ رسول مرتضوی

اگر ديپلم داريد ميتوانيد با مدرك پيش دانشگاهي در كنكور ثبت نام كنيد

باسلام و خسته نباشید من که معدلم 16.88است آیا تاثیر منفی دارد در کنکور؟ بهاره مدرسی

بستگي به نتيجه ي آزمون دارد كه توصيه میشه حتما براي آزمون بيشتر تلاش كنيد.

باسلام.اگر کسی سال دوم دبیرستان خود را در منطقه1گذرانده باشد و سال سوم دبیرستان و پیش دانشگاهی خود رادرمنطقه 2 گذرانده باشد در سهمیه منطقه چند به حساب میاد؟ زهرا مرعشی

 

سهميه منطقه یک خواهد بود

سلام میشه یکم راجع به کادر مشاوره تون توضیح بدین؟ سارا کمالخواه

سلام، البته عزیزم.

تیم مشاوره مرکز انتخاب رشته سیمرغ پارس، موفقیت خود را مدیون عزیزانی چون

 • دکتر رامین نیکخو (مشاور برتر صدا و سیما)
 • جناب آقای بهادر جبلی
 • سرکار خانم دکتر فشی
 • جناب آقای دکتر امیر مهدی حقیقت پور (مشاور صدا و سیما)
 • جناب آقای محمدرضا بشیری
 • جناب آقای هومن سالاری
 • جناب آقای دکتر پارسا صارمی
 • و…

 

می داند. شما دوست عزیز جهت کسب اطلاعات بیشتر از کارنامه درخشان این عزیزان، می توانید به قسمت معرفی کادر در وبسایت، بخش کادر مشاوره، مراجعه کنید.

سلام من می خوام راجع به طرحاتون بیشتر بدونم ولی تلفن ها مدام اشغال هستند !!! مریم ضیغمی

به دلیل استقبال بی نظیر شما دوستان عزیز خواهشمندیم تا در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر از طرح های انتخاب رشته، مشخصات خود را در تب ثبت نام وبسایت وارد کرده و برای ما ارسال نمایید تا در اسرع وقت به آن ها رسیدگی شود.

متشکرم

چطوری می شه در همایش ها شرکت کرد؟ من و دوستم علاقه داریم شرکت کنیم ولی فقط طرح های انتخاب رشته رو تو وبسیایتتون دیدم؟!!! کیانا شاکری

حق با شماست کیانا خانم !

برای شرکت در همایش های انتخاب رشته سیمرغ پارس فقط کافیه که عدد 5 رو به یکی از شماره های 02144219476 یا 09124805490 ارسال کنی.

توجه داشته باشید که ظرفیت محدوده و بهتره که زودتر اقدام کنید تا شرمنده شما نشیم.

ببخشید چه نکته هایی در همایش های رایگان انتخاب رشته ارائه داده می شن؟ سونیا راضی

مسائل قابل ارائه در این همایش ها بسیار زیاد و متعدد هستند و من صرفا جهت اطلاع رسانی به شما دوست عزیز و مخاطبین ارجمند وبسیات، اون ها رو به صورت تیتر وار عرض می کنم.

 • ریزه کاری های انتخاب رشته
 • شخصیت شناسی و اینکه شخصیت شما متناسب با کدام رشته هست
 • آشنایی با دانشگاه ها
 • آشنایی با رشته ها و بازار کار اونها
 • اینکه هم رتبه های شما در سال گذشته در کدام دانشگاه ها قبول شده اند
 • و…
سلام مرسی از سایت جذابتون. همایش های انتخاب رشته مرکز شما واقعا رایگانه؟!!! راجع به چی هست دقیقا؟ آیدا سالاری

سلام. ممنون آیدا خانم.

بله این همایش ها در واقع یک سلسله همایش هستند که به صورت رایگان برگزار می شن. شما با شرکت در این همایش ها می تونید تمام نکات مهمی که در مورد انتخاب رشته وجود داره و غالبا نادیده گرفته میشن رو یاد بگیرید.

موسسه شما چندتا طرح در زمینه انتخاب رشته داره؟ منظورتون از طرح ها چیه؟ مینا قدیانی

عزیزم طرح ها بدین صورت هستند:

1

طرح زرین 

شرایط:

انتخاب رشته توسط مشاورین برتر صدا و سیما

توضیحات:

انتخاب رشته به صورت دستی و نرم افزاری صورت می گیرد.

2 (2)

طرح سیمین

شرایط:

انتخاب رشته توسط مشاورین برتر تهران

توضیحات:

انتخاب رشته به صورت دستی و نرم افزاری صورت می گیرد.

3

طرح بلورین

شرایط:

انتخاب رشته توسط مشاورین برتر سیمرغ پارس

توضیحات:

انتخاب رشته به صورت نرم افزاری صورت می گیرد.

4

طرح مجازی

شرایط:

انتخاب رشته مخصوص دانش آموزان عزیز ساکن شهرستان ها

توضیحات:

انتخاب رشته از طریق ارسال بسته راهنمای انتخاب رشته صورت می گیرد.

 

 

در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر از طرح های انتخاب رشته، مشخصات خودت رو در تب ثبت نام وارد کن.

ببخشید طرح مجازی انتخاب رشته دقیقا چیه ؟ راحله عرفانی

این طرح برای دانش آموزان شهرستانی که حضور در موسسه و استفاده از امکانات مشاوره ای و صحبت با مشاورین و شرکت در همایش ها برایشون امکان پذیر نیست، تعبیه شده.

در واقع برای این دانش آموزان یک بسته راهنمای انتخاب رشته، ارسال می شود.

سلام از بین آزمونهایی که در بخش تست های شخصیت و استعدادیابی قرار داد شده، آزمون هالند خیلی جالب به نظر میاد اما کمی پیچیده ست. به نظرتون چه کار باید انجام بدم؟ سمانه رجبی

بله آزمون هالند در زمینه استعدادیابی و انتخاب رشته بسیار قوی هست و پیچیدگی های مخصوص به خودش رو هم داره و بهتر تحت نظر یک مشاور کاردان ، انجام بشه. پیشنهاد می کنیم با بخش مشاوره موسسه تماس بگیرید تا اطلاعات لازم رو در این زمینه به دست بیارید.

سلام آیا در همایش های رایگان انتخاب رشته توضیحات کاملی در مورد طرح ها داده میشه؟ رها پناهی

 

بله شرکت در همایش های رایگان به شما کمک خواهد کرد که سوالاتتون در زمینه انتخاب رشته و شرایط طرح ها به صورت کامل بر طرف بشه. در ضمن به زودی اطلاعاتی در مورد چگونگی طرح ها، بر روی وبسایت موسسه قرار خواهد گرفت.

سلام با کتاب زرد قلم جی میشه عمومی رو زد و یاد کرفت؟من رتبه ده هزار میخام تجربی

کتابای زرد صرفا برای جمع بندی هستند و پیدا کردن نقاط ضعف، و مطالعه اون ها به تنهایی کافی نیست و باید در مرحله خاصی از برنامه ریزی شما، مورد استفاده قرار بگیرند. برای اطلاعات بیشتر با بخش مشاوره  موسسه تماس بگیرید.

سلام ببخشید رشته‎هايي که جذب دانشجوي بدون آزمون دارند، به چه صورت هستند؟ ثریا کاظمی

در روند حذف کنکور سراسري و جذب دانشجو با سوابق تحصيلي، ظرفيت زيادي از رشته‎هاي تحصيلي به جذب بدون توجه به رتبه و تراز کسب شده در کنکور دارد. در اين رشته‎ها ملاک معدل کتبي ديپلم داوطلب مي‎باشد و هنگام انتخاب اين کد رشته‎ها از معدل استفاده مي‎شود و دانش آموزي که معدل بالاتري کسب کرده، شانس قبولي بهتري خواهد داشت. در اين رشته‎ها حتي براي داوطلباني که در کنکور شرکت نکرده‎اند نيز شانس جذب وجود خواهد داشت.

سلام می شه راجع به نیم سال اول و دوم توضیح بدین ؟ پریسا رحمتی

زمان آغاز تحصیل دانشجویانی که در نیم سال دوم پذیرش می شوند ، از بهمن ماه می باشد . براساس آمار و نتایج دانش آموزان در سال های گذشتته ، رتبه و نمره لازم برای قبولی در رشته های دارای پذیرش در نیم سال دوم از نیم سال اول بیشتر است .

معمولا پذیرش دانشجو برای  شرکت در کلاس های نیمه ی اول سال(مهرماه )می باشد ،  اما دانشگاه هایی هستند که دربرخی از رشته های خود، برای نیم سال دوم (بهمن ماه)نیز پذیرش دانشجو دارند.

سلام من دانشجوی دانشگاه آزاد هستم و دی ماه همین سال از آزاد انصراف خواهم داد(دلیلش مشکل شدید مالی است) با این حساب کدام کد نظام وظیفه را بزنم؟ کد3(داشتن معافیت موقت)یا کد14(دانشجوی انصرافی)؟؟؟؟؟؟ ایا باید تا تاریخ92/9/28 انصراف بهم؟؟؟ بهداد راغبی

اگر از معافيت تحصيلي براي سربازي استفاده كرديد بايد معافيت موقت را بزنيد.

سلام . آیا خانواده های ایثارگر سهمیه دارند ؟ اگر جواب بله هست درفرم تقاضانامه ثبت نام کدام گزینه از سهمیه پذیرش را علامت بزنیم .ممنون پرهام اسدی

به طور كلي ايثارگران در دفترچه سهميه دارند كه در آن تعريف شده است.

برای گروه پزشکی دانشگاه های بین المللی حدودا چه رتبه ای لازمه؟ بهاره لاسمی

بستگی به دانشگاهش داره. مثلا رامسر تا ۱۰.۰۰۰ هم میگیره!

من سال اول دبیرستانم وکارنامه ام هیجده و خورده ای شده اگر بخوام کارنامه ام رو به نوزده و خورده ای برسونم چقدر باید مطالعه ام رو افزایش بدم یا در روز چقدر درس بخوانم؟ پرستو قادری

سوال شما کلی هست. بستگی به خیلی فاکتورها داره عزیزم . می تونید با مشاورین موسسه صحبت کنید تا طبق شرایط شما، بهترین راهنمایی رو ارائه بدن.

آيا دانش آموزانی که محل تولد و محل سکونتشان متفاوت است ، در انتخاب رشته پيام نور ، می تواند از هر دو محل استفاده کند؟  صابر رحمانی

بله داوطلب متقاضی پيام نور می تواند هم محل تولد و هم محل سکونت خود را ملاک انتخاب ر شته – شهر شهرستانهای تحت پوشش قرار دهد.

چرا در ثبت نام کنکور کاردانی فنی حرفه ای فقط انتخاب دانشگاه داريم انتخاب رشته نداريم؟ پریا ضیغمی

زیرا داوطلبین کنکور کاردانی فنی حرفه ای باید در رشته های مرتبط ادامه تحصیل دهند.

سلام. من میخوام از الآن شروع کنم برای کنکور بخونم. از یکی از اساتیدمون مشاوره گرفتم گفت که درسایی که تو کنکور تعدادتستای زیادتری ازشون میاد و بخون. میخوام بدونم این درسته که فقط بعضی درسا رو بخونم؟ نتیجه میده؟

مطالعه برای کنکور باید به صورت جهت دار و هدفمند صورت بگیره.  اگر واقعا در این زمینه مشکل دارید باید طبق  شرایط و  رشته تحصیلی، از مشاوره استفاده کنید.

من 5 ساله که از درس جدا بودم و تازه ميخواهم شروع کنم.خواهشا منو راهنمايي کنين که چجور مي تونم درس بخونم

 

اولين قدم تهيه کتب درست است و بعد از آن مطالعه منظم با روزي يکي دو ساعت و افزايش آن به حداقل 5 ساعت در روز است. توصيه مي شود که با کتبي که دوست داريد شروع کنيد تا راحت تر به کتابخواني و مطالعه عادت کنيد. برای اطلاعات بیشتر و جهت مشاوره با موسسه تماس بگیرید.

 

من چندتا سوال دارم اکه لطف کنین جوابمو زود بدین ممنون میشم من تو رشته تجربی فارغ التحصیل شدم مدرک پیش هم گرفتم بدون واحد مانده و و میخوام رشته معماری رو در دانشگاه سراسری ادامه بدم حال من : 1- میتونم دیپلم مجدد رشته نقشه کشی بگیرم؟ 2- الان که در شروع اذر ماه هستیم میتونم اقدام به دیپلم مجدد بکنم و تا پایان سال مدرک گرفته و کنکور فنی 93 شرکت کنم؟ 3- میتونم با همین مدرک فعلی کنکور فنی بدم؟

 

سلام
اگربخواهید رشته معماری را در دانشگاه سراسری ادامه دهید،می توانید درگروه ریاضی ثبت نام نماییدکه با همین پیش دانشگاهی امکان ثبت نام وجود دارد.
1- می توانید با ثبت نام در آموزشگاههای راه دور یا بزرگسالان با گذراندن حدود43واحد از دروس مهارتی-اختیاری -تکمیلی رشته نقشه کشی(به اضافه 53واحد پذیرفته شده از دیپلم تجربی)دیپلم کاردانش نقشه کشی اخذنمایید.
2-بله .با توجه به این موارد:ازنظر آیین نامه مهلت ثبت نام تمام شده است ، اما مدارس بزرگسالان به دلیل شرایط خاص خود ممکن است هنوز هم به ثبت نام شما اقدام نمایند.بهتر است حضوری به این مدارس مراجعه نمایید.چنانچه ثبت نام شوید دروس تئوری تا آن زمان پاس می شوند.از آنجا که گواهینامه های مهارتهای رشته نقشه کشی از سوی سازمان فنی حرفه ای وزارت کار صادر می شوند بهتر است رویه و زمان صدور و وصول گوا هینامه ها از مدرسه مربوطه سوال شود.
3-خیر.کنکور فنی حرفه ای ویژه ی دانش آموزان سال سوم و فارغ التحصیلان فنی حرفه ای و کاردانش است.

 

ادامه تحصيل در دانشگاه علمی کاربردی تا چه اندازه امکان پذير است؟ مرتضی صانعی

در دانشگاه علمی – کاربردی هر داوطلب براساس ميزان علاقمندی خود در چهار گروه اصلی صنعت ، کشاورزی ، مديريت و خدمات اجتماعی و فرهنگ و هنر ثبت نام کرده و در جدول مربوط به رشته های اين چهار گروه اصلی ، با توجه به اولويت ديپلم قابل پذيرش که در آن درج گرديده اقدام به انتخاب رشته می نمايد.

بنابراين اساس پذيرش همان اولويت پذيرش ديپلم های مختلف شاخه نظری،کاردانش و فنی حرفه ای است که دردفترچه قيد گرديده است.افراد شاغل مجازند فقط رشته های یک زیر گروه را انتخاب کنند در حالیکه داوطلبان آزاد می توانند همه رشته های یکی از 4گروه اصلی را انتخاب کنند.

می خواستم بپرسم برای ثبت نام در دانشگاه بقیه الله چه کار باید بکنم؟ شیما رازی

بايد در كنكور شركت كنيد و برابر ضوابط چنانچه متقاضي شديد بر اساس معدل براي مصاحبه طبق ضوابط عمل خواهد شد

باسلام من در کنکور 92 شرکت کردم دانشگاه پیام نور شهر خودم قبول شدم ولی رشته مورد نظرم نبود حالا به من گفتن دیماه بدون ازمون میتونی حضور داشته باشی دردانشگاه پیامنور میخاستم ببینم صحت داره یابرم برا کنکور 93 ثبت نام کنم ؟ شیما اکبری

از فردا اول دي ميتوانيد در مرحله ي تكميل ظرفيت پيام نور شركت كنيد كه مرحله بدون آزمون و از طريق سوابق تحصيلي است.

سلام.من دانش اموز دوم ریاضی دبیرستان هستم .می خواستم بدونم بهترین راه برای اینکه بدون تغییر رشته بتونم برای کنکور تجربی اماده بشم چیه؟ممنون

 

سلام, سعی کنین زیست رو از همین الان با یه جزوه خوب بخونین یا کلاس برین.

با سلام. ببخشید من دارای مدرک لیسانس تربیت بدنی می باشم و امسال برای ترم بهمن در رشته پرستاری واحد سبزوار قبول شدم. میخواستم بدونم واسه تطبیق واحد به چی نیاز دارم و همچنین چند واحدم رو میتونم تطبیق بدم؟ با تشکر نیلوفر رحمانی
 

سلام . برای تطبیق بایستی ریزنمرات دوره قبلی ارائه شود.

 

با توجه به اینکه امکان جبران نمرات امتحان نهایی وجود نداره ، اگه احیانا دانش آموزی در موقع امتحان نهایی با مشکل یا بیماری مواجه شد و نتونست نمرات خوبی بگیرد تکلیفش چیه؟ آیا باید آیندش به خاطر همین تباه بشه؟ این تصمیم به چه شکل تصویب شده؟ سمانه طالبی

اين تصميم بر اساس مصوبه ي شوراي سنجش و پذيرش گرفته شده.

 

پاسخ خود را نیافتید؟ با ما تماس بگیرید

captcha