دانشگاه الزهرا دانشگاهی ویژه زنان در ده ونک تهران است. این دانشگاه در سال ۱۳۴۳ با پذیرش ۹۰ دانشجو فعالیت خود را تحت عنوان «مدرسه عالی دختران» آغاز کرد و علاوه بر رشته‌های مترجمی زبان‌های خارجی، منشی گری و روانشناسی تدریس رشته‌ای تحت عنوان فنون خانه‌داری را در برنامه فعالیت‌های آموزشی خود قرار داد (در رشته اخیر، از سال دوم تأسیس ۴۵–۱۳۴۴، پذیرش دانشجو صورت گرفت). از سال تحصیلی ۱۳۵۴ به دانشگاه تبدیل شده و پس از آن در سال ۱۳۵۶ در قالب مجموعه‌ای از ۴ دانشکده: علوم پایه، ادبیات و علوم انسانی، علوم مدیریت و اقتصاد به فعالیت خود ادامه داد.

 

در سال ۱۳۶۵ چهار دانشکده مزبور به دانشکده‌های: علوم پایه، علوم اجتماعی و اقتصادی، ادبیات و هنر تغییر یافت. در سال ۱۳۷۳ دانشکده‌های: علوم تربیتی و روانشناسی، تربیت بدنی و علوم ورزشی، فنی مهندسی به صورت مجزا موجودیت یافتند و در سال ۱۳۸۰ نیز دانشکده الهیات و ادبیات با دریافت موافقت اصولی وزارتخانه، به دو دانشکده ادبیات، زبان‌ها و تاریخ و دانشکده الهیات تبدیل گردید.

 

پیشینه

پیشینهٔ این دانشگاه به سال ۱۳۴۳ بر می‌گردد که گشایش مدرسه عالی دختران از تصویب شورای مرکزی دانشگاه‌های ایران گذشت و در برنامه عمرانی چهارم به تصویب رسید که پرداخت هزینه ساختمان مدرسه عالی دختران در ونک را دفتر مخصوص شهبانو بر عهده گیرد. در سال ۱۳۵۴ مدرسه عالی دختران از نظر حقوقی به یک سازمان آموزشی دولتی غیرانتفاعی تبدیل شد و در ردیف دانشگاه‌های کشور در آمد و زیر ریاست عالیهٔ فرح پهلوی گسترش یافت و برای نخستین بار دانشگاه فرح پهلوی از راه آزمون سراسری گزینش دانشجویان را انجام داد. تا سال ۱۳۵۷ دانشگاه فرح پهلوی دارای چهار دانشکده علوم پایه، ادبیات و علوم انسانی، علوم مدیریت و اقتصاد و هنر بود.

 

فضای دانشگاه

دانشگاه الزهرا با وسعتی معادل ۱۴ هکتار، افزون بر فضای فیزیکی دانشکده‌ها، دارای: آمفی تئاترها، استخرها، رستوران‌ها، غذا خوری‌های آماده، سالن ورزش، بانک، پست و مهد کودک نیز می‌باشد. برای تکمیل این مجموعه از نظر فضای کالبدی، علاوه بر توسعه زیر بنای دانشکده‌های: الهیات و ادبیات (۱۵۰۰ متر مربع) و هنر (۳۲۸۵ متر مربع) سالن ورزش چند منظوره با ۴۰۰۰ متر مربع زیر بنا، استخر سرپوشیده باغ نو به وسعت ۱۰۰۰ متر مربع و ساختمان خوارزمی دانشگاه الزهرا، در هشت طبقه و با وسعت ۱۸ هزار متر مربع زیر بنا، نیز احداث گردیده‌است. هم اکنون دانشگاه الزهرا با دارا بودن ده دانشکده، دو پردیس، یک شعبه، دو پژوهشکده، یک نگارخانه و یک مرکز مطالعاتی، به فعالیتهای آموزشی- پژوهشی و فرهنگی ادامه می‌دهد.

 

فضای دانشجویی

فضای دانشجویی دانشگاه الزهرا بی‌تحرک است و حتی عده‌ای از فعالان دانشجویی هم نسبت به بسیاری از مسائلی که در دانشگاه می‌گذرد ابراز بی‌خبری می‌کنند. روند مجوز دادن به فعالیت‌ها کند است و انتخاب افراد بسیار گزینشی است. در نتیجه بسیاری از دانشجویان دچار خستگی و دلسردی از ادامه فعالیت می‌شوند. به بهانه جلوگیری از دزدی در دانشگاه دوربین‌هایی نصب شده است. شورای صنفی این دانشگاه را دانشجویان ارشد و دکتری می‌گردانند. برخی از دانشجویان معتقدند تک‌جنسیتی‌ بودن این دانشگاه، آن را شبیه دبیرستان کرده است.

 

این دانشکده از سال ۱۳۴۳ با عنوان دانشکدهٔ مترجمی زبان­های خارجی و منشی گری تأسیس شد. مهم­ترین تحولات و دستاوردهای آن در چهل و شش سال گذشته عبارت است از: تأسیس رشته‌های جدید: الهیات (۱۳۶۵) زبان و ادبیات فارسی (۱۳۶۵) تاریخ (۱۳۷۰) زبان و ادبیات عربی(۱۳۷۷) زبانشناسی(۱۳۸۳) و آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان (۱۳۸۸) و تفکیک دو دانشکده ادبیات (۱۳۷۳) و الهیات (۱۳۸۱).

 

‘ رشته‌ها و گرایشهای دانشکده ادبیات دانشگاه الزهرا

 

زبان و ادبیات فارسی (دوره­ کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری)

زبان‌شناسی همگانی (دورهٔ کارشناسی ارشد و دکتری)

زبان و ادبیات انگلیسی (دورهٔ کارشناسی ادبیات انگلیسی، دورهٔ کارشناسی ارشد و دکتری آموزش انگلیسی)

زبان و ادبیات عربی (دوره­ ی کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری)

مترجمی زبان فرانسه (دوره­ ی کارشناسی و کارشناسی ارشد)

تاریخ (دوره­ ی کارشناسی تاریخ، کارشناسی ارشد در سه گرایش تاریخ اسلام و تاریخ ایران و تاریخ اسلام در شمال آفریقا و دوره­ ی دکتری در چهار گرایش تاریخ جاهلیت و صدر اسلام، تارخ ایران در قرون میانه، تاریخ ایران در دورهٔ معاصر و تاریخ فرق و مذاهب اسلامی)

زبان و ادبیات روسی (دورهٔ کارشناسی)

این دانشکده در حال حاضر حدود یک هزار و دویست و نوزده دانشجو، شش دورهٔ کارشناسی ارشد و سه دورهٔ دکتری دارد. ۷۰٪ دانشجویان در دوره­های کارشناسی و ۳۰٪ در دوره­های تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل اند. اعضای هیئت علمی دانشکده، ۵۲ نفر با رتبهٔ علمی زیر است: سه استاد تمام، هجده دانشیار، بیست و پنج استادیار، شش مربی.

 

امکانات آموزشی و پژوهشی: ۱. آزمایشگاه­های زبان ۲. پایگاه رایانه‌ای (سایت کارشناسی) ۳. پایگاه رایانه‌ای (سایت هیئت علمی و تحصیلات تکمیلی) ۴. کتابخانه­ ی مرکزی دانشکده ۵. کتابخانهٔ تخصصی تاریخ ۶. واحد سمعی بصری ۷. مرکز مطالعات چندرسانه‌ای

 

دانشکده الهیات

در سال ۱۳۶۵ دانشکده الهیات، ادبیات و علوم انسانی با ۸ گروه آموزشی الهیات، ادبیات فارسی، زبان فرانسه، زبان انگلیسی، روانشناسی، علوم تربیتی، کتابداری و تاریخ تأسیس شد. در سال ۱۳۷۳ دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی از این دانشکده جدا گردید و در سال ۱۳۷۸ در پی درخواست دانشگاه الزهراء (س) از وزارت علوم مقطع کارشناسی دانشکده الهیات در ۵ رشته فلسفه و حکمت اسلامی، ادیان و عرفان، علوم قرآن و حدیث، فقه و مبانی حقوق اسلامی و تاریخ فرهنگ و تمدن ملل اسلامی ایجاد و مقدمه تأسیس دانشکده الهیات شد. در سال ۱۳۸۰ بعد از تفکیک دانشکده الهیات و ادبیات، دانشکده الهیات به صورت مستقل با ۵ گروه آموزشی مشغول به کار شد و به ترتیب در سالهای ۱۳۸۲ در رشته علوم قرآن و حدیث، ۱۳۸۳ در رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی، ۱۳۸۴ فلسفه و حکمت اسلامی گرایش فلسفه و کلام اسلامی و در سال ۱۳۸۷ در رشته‌های تاریخ فرهنگ و تمدن ملل اسلامی و ادیان و عرفان در مقطع کارشناسی ارشد اقدام به پذیرش دانشجو کرد. دانشکده الهیات با برخورداری از تعداد ۲۹ نفر عضو هیئت علمی رسمی و ۷۶۴ نفر دانشجو به امر آموزش ادامه می‌دهد.

 

دانشکده الهیات با فراهم آوردن امکانات کمک آموزشی از جمله: دستگاه‌های سمعی بصری، مرکز کامپیوتر، همچنین کتابخانه‌ای مشتمل بر بیش از ۸۵۰۰ عنوان کتاب و نشریات مرتبط به عنوان ابزار کمک آموزشی در صدد ارتقاء کمیت و کیفیت امر آموزش است.

 

رشته‌ها و گرایشهای دانشکده الهیات دانشگاه الزهرا

 

الهیات و معارف اسلامی علوم قرآن و حدیث

الهیات و معارف اسلامی فلسفه و حکمت اسلامی

الهیات و معارف اسلامی فقه و مبانی حقوق اسلامی

الهیات و معارف اسلامی ادیان و عرفان اسلامی

الهیات و معارف اسلامی تاریخ و تمدن ملل اسلامی

دانشکده تربیت بدنی

دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی درپی کسب موافقت اصولی قطعی در سال ۱۳۷۳ برای دوره کارشناسی با سه گروه در گرایش آزاد، دبیری و ورزش معلولین، تأسیس و افتتاح شد. اولین ورودی دانشجویان تربیت بدنی و علوم ورزشی در دو گروه آزاد و دبیری با ظرفیت ۵۶ نفر در سال ۱۳۷۴ مشغول به تحصیل شدند و برای گرایش جانبازان و معلولین از سال ۱۳۷۶ دانشجو پذیرفته شد. دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه الزهرا (س) اولین و تنها دانشکده‌ای است که گرایش معلولین را تا سال ۱۳۸۴ ارائه نموده‌است. در ادامه فعالیت این دانشکده، در سال ۱۳۸۲ اولین دوره کارشناسی ارشد در گرایش فیزیولوژی ورزشی تشکیل شد و تا کنون نیز ادامه داشته‌است.

 

‘رشته‌ها و گرایشهای موجود در دانشکده تربیت بدنی دانشگاه الزهرا

 

تربیت بدنی و علوم ورزشی رفتار حرکتی

رفتار حرکتی _ یادگیری و کنترل حرکتی

تربیت بدنی و علوم ورزشی مدیریت ورزشی

مدیریت اماکن و تأسیسات ورزشی

تربیت بدنی و علوم ورزشی فیزیولوژی ورزشی

تربیت بدنی و فیزیولوژی ورزشی کاربردی

مدیریت بازاریابی در ورزش

رفتار حرکتی _رشد حرکتی

دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی

این دانشکده از بدو تأسیس دانشگاه و پذیرش دانشجو در گرایش‌های منشی گری و حسابداری آغاز به کار کرد. در سال ۱۳۵۰ گرایش‌های منشی گری و حسابداری به دو رشتهٔ مستقل خدمات اداری و حسابداری تقسیم شد و از سال ۱۳۶۵ در قالب یک دانشکدهٔ مستقل با عنوان دانشکدهٔ علوم اجتماعی و اقتصاد به فعالیت خود ادامه داد. این دانشکده ۴۸ عضو هیئت علمی تمام وقت و از همکاری استادان مدعو نیز برخوردار است. ۲۵ نفر از کارشناسان و کارمندان خدمات آموزشی را به حدود ۱۱۷۸ دانشجوی روزانه و شبانه ارائه می‌دهند.

 

رشته‌ها و گرایشهای دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی دانشگاه الزهرا

 

گروه اقتصاد در مقطع کارشناسی با گرایش اقتصاد نظری و کارشناسی ارشد با دو گرایش علوم اقتصادی و توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی و دکترای اقتصاد

گروه حسابداری در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد با دو گرایش حسابداری و حسابرسی و دکترای حسابداری

گروه علوم اجتماعی در مقطع کارشناسی با گرایش پژوهشگری و کارشناسی ارشد با دو گرایش پژوهشگری، جامعه‌شناسی و دکترای جامعه‌شناسی

گروه مدیریت در مقاطع کارشناسی با گرایش بازرگانی و کارشناسی ارشد با گرایش بازاریابی و مالی و رشته مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات با چهار گرایش سیستم‌های اطلاعاتی پیشرفته، مدیریت دانش، کسب و کار الکترونیک و مدیریت منابع اطلاعاتی

گروه مطالعات زنان و خانواده در مقطع کارشناسی مطالعات خانواده و کارشناسی ارشد مطالعات زنان گرایش زن در خانواده

 

دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی

گروه روان‌شناسی به عنوان یکی از اولین رشته‌های تحصیلی در بدو تأسیس دانشگاه در سال ۱۳۴۳، با سه گرایش مشاوره و راهنمایی، روان‌شناسی کودکان استثنایی و روان‌شناسی صنعتی آغاز به کار نمود. این گروه پس از انقلاب فرهنگی، در دانشکده ادبیات، الهیات و علوم انسانی جای گرفت و به همراه گروه‌های کتابداری و علوم تربیتی تا سال ۱۳۷۲ از واحدهای تابعه آن دانشکده محسوب می‌گردید. پس از آن دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی در سال ۱۳۷۲ به طور مستقل فعالیت خود را آغاز نمود.

 

 

دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی دانشگاه الزهرا

رشته‌ها و گرایشهای دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی دانشگاه الزهرا

 

روان‌شناسی بالینی

روان‌شناسی آموزش کودکان استثنایی

روان‌شناسی عمومی

روان‌شناسی تربیتی

مشاوره و راهنمایی

اطلاعات ودانش شناسی

تاریخ و فلسفه آموزش و پرورش

فلسفه تعلیم و تربیت

مدیریت آموزشی

علوم تربیتی مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی

علوم تربیتی – برنامه‌ریزی درسی

مطالعات آرشیوی

دانشکده علوم ریاضی رشته‌های تحصیلی و گرایشهای دانشکده علوم ریاضی دانشگاه الزهرا

 

آمار و کاربردها

آمار ریاضی

ریاضیات و کاربردها

ریاضی کاربردی

ریاضی

علوم کامپیوتر

دانشکده علوم زیستی

رشته‌های تحصیلی و گرایشهای دانشکده علوم زیستی دانشگاه الزهرا

 

زیست‌شناسی/ بیوشیمی

زیست‌شناسی/ بیوفیزیک

زیست‌شناسی علوم گیاهی فیزیولوژی و سیستماتیک اکولوژی

زیست‌شناسی سلولی ملکولی بیوتکنولوژی

زیست‌شناسی سلولی ملکولی میکروبیولوژی

زیست‌شناسی بیوتکنولوژی

بیوتکنولوژی میکروبی

زیست‌شناسی علوم گیاهی فیزیولوژی گیاهی

دانشکده فیزیک و شیمی

با تفکیک دانشکده علوم پایه در سال ۱۳۹۳ دانشکده فیزیک شیمی به صورت یک دانشکده مستقل شروع به کار کرد. گروه‌های فیزیک و شیمی این دانشکده از سال ۱۳۶۶ بعنوان زیر مجموعه دانشکده علوم پایه پذیرش دانشجو داشته‌اند. در حال حاضر این دانشکده در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری فعالیت دارد و دارای ۴۳ عضو هیئت علمی (استاد، دانشیار، استادیار) است. تعداد دانشجویان حال حاضر دانشکده در مقطع کارشناسی ۵۶۹، در مقطع کارشناسی ارشد ۳۲۷و دکتری ۷۶نفر می‌باشند.

 

رشته‌های تحصیلی و گرایشهای دانشکده فیزیک و شیمی دانشگاه الزهرا

 

شیمی فیزیک

شیمی معدنی

شیمی آلی

شیمی تجزیه

شیمی کاربردی

شیمی محض

فیزیک

فیزیک/ماده چگال

فیزیک/ اتمی مولکولی

فیزیک/ ذرات بنیادی و نظریه میدان‌ها

فیزیک/ نجومی

فیزیک/ حالت جامد

نانو فیزیک

فیزیک مهندسی

فوتونیک

نانو شیمی

دانشکده فنی و مهندسی

دانشکده فنی و مهندسی در سال ۱۳۷۳ تأسیس گردید و با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی رشته مهندسی صنایع گرایش برنامه‌ریزی و تحلیل سیستم‌ها در سال ۱۳۷۴ رسماً آغاز به کار نمود. در ادامه این دانشکده پذیرش دانشجو در رشته مهندسی کامپیوتر- گرایش نرم‌افزار را در سال ۱۳۷۶در دستور کار خود قرارداد. لازم است ذکر شود دانشکده طی سالهای ۱۳۷۶–۱۳۹۱ به طور متوسط حدود ۸۰ نفر ورودی در این دو رشته در مقطع کارشناسی داشته‌است. از مهر ماه ۱۳۸۱ این دانشکده پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد را آغاز نمود به نحوی که در اوایل این دهه به طور محدود اقدام به پذیرش دانشجو در رشته مدیریت فناوری اطلاعات- گرایش سیستمهای اطلاعاتی نمود، هر چند پس از وقفه‌ای ۲ ساله مجدداً از سال ۱۳۸۶ پذیرش دانشجو در رشته یاد شده به مدت سه سال دیگر ادامه داشت. به طور تخصصی و در قالب رشته‌های فنی و مهندسی، پذیرش دانشجو در دوره کارشناسی ارشد از سال ۱۳۸۷ با اخذ دانشجو در دو رشته مهندسی صنایع- گرایش صنایع و مهندسی کامپیوتر- گرایش هوش مصنوعی آغاز گردید. همچنین در سال ۱۳۹۰ در دو رشته مهندسی سیستمهای انرژی و مهندسی فناوری اطلاعات پذیرش دانشجوی ارشد ادامه یافت. از نیمسال دوم سال ۱۳۹۲ نیز پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر- گرایش نرم‌افزار و همچنین دکتری مهندسی صنایع- گرایش تحقیق در عملیات و سیستم صورت گرفت به نحوی که برای اولین بار دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه الزهرا در تاریخ فعالیت خود موفق به تربیت دانشجویان دکتری مهندسی گردیده‌است. در حال حاضر (۱۳۹۲) این دانشکده حدود ۵۵۰ دانشجو در مقطع کارشناسی، ۲۵۰ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و ۶ دانشجو در مقطع دکتری دارد.

 

رشته‌های تحصیلی و گرایشهای دانشکده فنی مهندسی دانشگاه الزهرا

 

مهندسی صنایع – صنایع

مهندسی صنایع _ برنامه‌ریزی و تحلیل سیستمها

مهندسی کامپیوتر _ نرم‌افزار

مهندسی کامپیوتر با گرایش هوش مصنوعی

مهندسی فناوری اطلاعات

مهندسی سیستمهای انرژی

مهندسی برق

مهندسی مکانیک

مهندسی عمران

دانشکده هنر

مرکز اولیه و اصلی دانشکده هنر در سال ۱۳۴۳ با گشایش رشته طراحی لباس به وجود آمد و در سال ۱۳۴۵ به موازات آن رشته هنر و تزیین داخلی تأسیس گردید. سپس جهت تکمیل رشته‌های تحصیلی مدرسه عالی دختران و بطور اخص در رشته‌های هنر و تزئینات داخلی با تغییر و تکمیل برنامه به رشته معماری داخلی تبدیل گردید که دروس طراحی پارچه نیز به دلیل مناسب نزدیک با دکوراسیون، تعدادی از واحدهای آنرا شامل می‌شد. آموزش هنر به شکل فوق تا خردادماه ۱۳۵۹ ادامه و سپس با شروع انقلاب فرهنگی متوقف گردید. دانشکده هنر با برنامه‌ریزی جدید توسط مسئولین آن در ۲۱ فروردین ماه سال ۱۳۶۱ اولین بازگشایی را پس از انقلاب فرهنگی در سطح ایران در برداشت و جزء محدود دانشکده‌های مشغول به کار در آن زمان محسوب می‌شد. درخواست توسعه و گسترش هنر با ۵ رشته و برنامه‌ریزی کامل آن در دانشکده در مهر ماه ۱۳۶۲ به وزارت علوم و آموزش عالی فرستاده شد و سرانجام در سی و یکمین جلسه شورای عالی برنامه‌ریزی مورخ ۲۷/۱۰/۶۴ برنامه‌های جدید آموزشی دوره‌های کارشناسی نقاشی، گرافیک، صنایع دستی به تصویب رسید.

 

 

دانشکده هنر دانشگاه الزهرا

رشته‌های تحصیلی و گرایشهای دانشکده هنر دانشگاه الزهرا

 

دکترای رشته پژوهش هنر

کارشناسی ارشد و کارشناسی:رشته طراحی صنعتی، گرافیک، نقاشی، طراحی پارچه و لباس، صنایع دستی، پژوهش هنر

نام روسای دانشگاه الزهرا از ابتدا تاکنون

پیش از انقلاب ۱۳۵۷

 

دکتر کریم فاطمی (۱۳۵۵–۱۳۴۳)

دکتر شاهرخ امیر ارجمند (۱۳۵۷–۱۳۵۶)

پس از انقلاب

 

دکتر حسین نمازی (۱۳۶۰–۱۳۵۷)

دکتر محمد حسین حجت‌الاسلامی (۱۳۶۰)

دکتر مجتبی شمسی پور (۱۳۶۰)

دکتر نجفقلی حبیبی (۱۳۶۲–۱۳۶۰)

دکتر محمد ابراهیم موحدی (۱۳۶۲)

دکتر ثریا مکنون (۱۳۶۳)

دکتر حسین ظهور (۱۳۶۴)

دکتر حکیمه دبیران (۱۳۶۷–۱۳۶۴)

دکتر عبدالله زندیه (۱۳۶۹–۱۳۶۷)

دکتر عطاء الله کوهیان (۱۳۷۷–۱۳۶۹)

دکتر زهرا رهنورد (۱۳۸۵–۱۳۷۷)

دکتر محبوبه مباشری (۱۳۸۵–۱۳۹۱)

دکتر انسیه خزعلی (۱۴ شهریور ۱۳۹۱ تاکنون)[۱۳]

نخستین رئیس زن در این دانشگاه، دکتر ثریا مکنون در سال ۱۳۶۳ و بیشترین مدت ریاست دانشگاه را دکتر زهرا رهنورد با هشت سال سابقه مدیریت دارد.