دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی یکی از دانشگاههای دولتی تهران است. این دانشگاه با عرصه قریب به ۱۵۰۰۰۰ مترمربع در منطقه لویزان واقع شده و مجموعا بیش از ۵۶۰۰۰ مترمربع فضای مسقف آموزشی، آزمایشگاهی، کارگاهی، رفاهی و فرهنگی را شامل می گردد. علاوه بر مجموعه فوق دانشگاه دارای ۵ خوابگاه (۲ خوابگاه پسران و ۳ خوابگاه دختران) که مجموعا ۲۸۰۰۰ مترمربع فضای مسقف با ظرفیتی حدود ۲۲۰۰ نفر میباشد.

 

 

تاریخچه

در سال ۱۳۵۹ با ادغام انستیتوهای تکنولوژی تهران مجتمع انقلاب اسلامی تاسیس گردید. سپس به مرکز آموزش عالی فنی انقلاب اسلامی تغییر نام داد و علاوه بر دورههای کاردانی و معلم فنی، مجوز اجرای دورههای کارشناسی ناپیوسته دبیر فنی را نیز دریافت نمود. در سال ۱۳۷۲ با مجوز دفتر گسترش آموزش عالی (وزارت فرهنگ و آموزش عالی وقت) دانشکده تربیت دبیر فنی و حرفهای در این مرکز تاسیس و از طریق آزمون سراسری در دو رشته کارشناسی دانشجو پذیرفته شد. با توجه به امکانات و تواناییهای موجود، در سال ۱۳۷۶ مرکز آموزش عالی و دانشکده تربیت دبیر فنی و حرفهای ادغام و با مجوز وزارت فرهنگ و آموزش عالی و تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی به دانشگاه تبدیل و نام دانشگاه شهید رجائی بر آن نهاده شد

 

 

دانشکده ها

دانشکده مهندسی مکانیک

 

سال تاسیس دانشکده۱۳۶۱ که با نام انستیتو مکانیک فعالیت خود را در دورهٔ کاردانی و کاردانی معلم فنی در رشتههای ماشین ابزار، ابزار سازی، ریخته گری، جوشکاری، تهویه و تبرید، آب رسانی و گازرسانی، نقشه کشی، اتو مکانیک و کاردانی معلم فنی رشتههای ماشین ابزار، ریخته گری، اتومکانیک، تاسیسات (تهویه و تبرید) و از سال ۶۶ علاوه بر دورههای کاردانی رشتههای کارشناسی ناپیوسته دبیری شامل رشتههای ماشین ابزار، صنایع فلزی، صنایع خودرو، تاسیسات، نقشهکشی صنعتی و ریختهگری داشته است و از سال ۷۶ فقط دورههای کارشناسی ناپیوسته و دو رشته کارشناسی پیوسته(ساخت و تولید-مکانیک خودرو) داشته که از سال ۸۶-۸۷ علاوه بر دورههای ذکر شده چهار رشته کارشناسیارشد هم دارد. هم اکنون ریاست این دانشکده را دکتر غلامحسن پایگانه در دست دارد.این دانشکده مجهز به 6 کارگاه از جمله کارگاه ماشین ابزار می باشد

 

دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر

در حال حاضر دکتر سعید علیایی مدیریت این دانشکده را عهدهدار است.

 

دانشکده مهندسی عمران

مسئولیت مدیریت این دانشکده بر عهدهٔ دکتر ابوالفضل سلطانی میباشد. دکتر موسی محمودی صاحبی معاون آموزشی و پژوهشی این دانشکده و همچنین دکتر سعید غفارپور معاون فنی و دانشجویی آن می باشد.

 

دانشکده مهندسی معماری و شهرسازی

مدیریت این دانشکده را جمال الدین مهدی نژاد بر عهده دارد.

 

دانشکده علوم انسانی

دانشکده علوم انسانی و تربیت بدنی در سال ۱۳۸۰ از دانشکده علوم پایه منفک گردید و مستقل شد و از آن پس با تعداد ۱۸۰ نفر دانشجو در دوره کارشناسی به کار خود ادامه داد.دوره کارشناسی ارشد در سال ۱۳۸۰ با رشته مدیریت آموزشی(تعداد ۱۵ نفر) و رشته فیزیولوژی ورزشی (تعداد ۱۵ نفر) دانشجو شروع به فعالیت نموده و در سال ۱۳۸۶ دوره نیمه حضوری کارشناسی با تعداد ۴۰۰ نفر دانشجو فعالیت خود را آغاز نموده است. در حال حال حاضر تعداد ۵۲۷ دانشجو در مقطع کارشناسی و ۱۵۳ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل می باشند. قابل ذکر است که مدیریت این دانشکده را غلامعلی احمدی بر عهده دارد.

 

دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی

سمت ریاست این دانشکده در حال حاضر بر عهدهٔ علیرضا رمضانی میباشد.

 

دانشکده علوم پایه

ریاست این دانشکده را ایوب اسماعیل پور بر عهده دارد. در این دانشکده رشته های کارشناسی ارشد در گرایش آموزش فیزیک ریاضی و شیمی وجود دارد.

 

روسای دانشگاه از آغاز تا کنون

قدرت الله تورنگ از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۴

سید محمد موسوی کیانی از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۳

سید زین العابدین موسوی از سال ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۷

محمد حسین رفان از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۲

سید امیر الدین صدر نژاد از سال ۱۳۸۲ تا مرداد ۱۳۸۵

عباس حق اللهی از مرداد ۱۳۸۵ تا کنون