تأسیس    ۱۶ تیر ۱۳۶۳

نوع       سراسری (دولتی)

رئیس     حسین سلیمی

هیئت علمی          ۵۰۰ نفر به صورت تمام‌وقت

دانشجویان           ۱۷ هزار نفر

مکان      تهران

دانشگاه علامه طباطبایی یکی از دانشگاه‌های شهر تهران و بزرگترین دانشگاه ایران در زمینه علوم انسانی، علوم اجتماعی و مدیریت است که با دارا بودن نزدیک به ۱۷ هزار دانشجو و ۵۰۰ عضو هیئت علمی تمام وقت و ۱۴ دانشکده در حال فعالیت می‌باشد.

 

تاریخچه

در سال ۱۳۵۸ با ادغام بیست و هفت دانشکده، آموزشگاه و موسسه آموزش عالی در تهران دو مجتمع آموزشی بزرگ به نام‌های مجتمع دانشگاهی ادبیات و علوم انسانی و مجتمع دانشگاهی علوم اداری و بازرگانی تاسیس شد. پس از پنج سال در سال ۱۳۶۳ این دو مجتمع ادغام شده و تحت عنوان دانشگاه علامه طباطبایی به حیات خود ادامه دادند.

در بدو امر این دانشگاه دارای مراکز آموزشی شهرستان و همچنین دارای رشته‌هایی غیر از علوم انسانی نیز بود؛ اما در سال ۱۳۶۶ با جدا شدن مراکز آموزشی شهرستان، دانشکده بهداشت و علوم پایه و کتابخانه مرکزی از دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه پیام نور تاسیس شد.

 

رئیسان

رؤسای دانشگاه علامه طباطبایی به ترتیب تاریخی عبارند از:

 

علی شیخ الاسلامی

محسن خلیجی اسکویی

نجفقلی حبیبی

صدرالدین شریعتی

حسین سلیمی

 

اهداف

اهداف دانشگاه علامه طباطبایی:

ارتقای سطح علوم انسانی و اجتماعی در نظام علمی و آموزشی کشور

بهبود کمی و کیفی آموزش و پژوهش در رشته‌های علوم انسانی و علوم اجتماعی

مشارکت در بهبود نظام برنامه‌ریزی و مدیریت در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کشور

تربیت نیروی انسانی متخصص و کاردان در حوزه علوم انسانی و اجتماعی کشور

 

در حال حاضر دانشگاه علامه طباطبایی دارای سیزده دانشکده و مؤسسه آموزش عالی است. این دانشکده‌ها در مرکز و شمال تهران گسترده شده‌اند و فعلاً دارای مرکزیت نیستند. از اواسط دههٔ ۱۳۸۰ با انتقال دانشکده حقوق و علوم سیاسی و دانشکدهٔ روان‌شناسی و علوم تربیتی به محلهٔ دهکدهٔ المپیک، پروژهٔ متمرکز کردن دانشگاه علامه طباطبایی شروع شد. با این حال بعد از انتقال این دو دانشکده هنوز برنامه مدونی برای انتقال دیگر دانشکده‌ها مطرح نشده است.

 

دانشکده‌های دانشگاه علامه طباطبایی عبارتند از:

دانشکده ادبیات فارسی و زبان های خارجی

دانشکدهٔ اقتصاد

دانشکدهٔ الهیات و معارف اسلامی

دانشکدهٔ تربیت بدنی

دانشکدهٔ حقوق و علوم سیاسی

دانشکدهٔ روان‌شناسی و علوم تربیتی

دانشکدهٔ علوم اجتماعی

دانشکدهٔ علوم ارتباطات

دانشکدهٔ ریاضی و علوم رایانه

دانشکدهٔ مدیریت و حسابداری

موسسه آموزش عالی بیمه اکو

پردیس تحصیلات تکمیلی خودگردان

 

تفکیک جنسیتی

در سال ۱۳۹۱ و پس از توزیع دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری مشخص گردید، این دانشگاه پذیرش در رشته‌های علوم تربیتی، علوم سیاسی، کتابداری و اطلاع‌رسانی را تنها به زنان و رشته‌های مددکاری اجتماعی، حسابداری، مدیریت صنعتی و مدیریت هتلداری را تنها به مردان اختصاص داده‌است.

این اقدام سبب تفکیک جنسیتی در ۹ رشته از ۱۹ رشته ارائه شده توسط دانشگاه علامه طباطبایی در سال ۱۳۹۱ گردید.پس از آن در سال 92 و با روی کار آمدن دولت حسن روحانی این تفکیک جنسیتی برداشته شد.

 

گروه‌ها و نشریات دانشجویی

تشکل‌های اسلامی

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی

بسیج دانشجویی

 

برنامه دانشگاه علامه برای همکاری با دانشگاههای جهان اسلام

در راستای سیاست توسعه مناسبات علمی بین‌المللی دانشگاه علامه طباطبایی و اهداف مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تفاهم نامه همکاری مشترک به امضای آیت‌الله اراکی دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی و دکتر سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی رسید.