جزئیات کنکور سراسری ۹۵/ تعداد سوالات و زمان پاسخگویی به تفکیک گروه‌های آزمایشی

مشاور عالی سازمان سنجش با تشریح طراحی سوالات و روند برگزاری آزمون سراسری سال ۹۵ ضوابط پذیرش در دانشگاه آزاد، شهید رجایی و فرهنگیان را اعلام کرد.

حسین توکلی در گفت‌وگو با تسنیم در پاسخ به این پرسش «آخرین توصیه‌های شما به داوطلبان کنکور سراسری چیست و روند برگزاری آزمون سال 95 به چه صورت است؟» اظهار کرد:‌ براساس برنامه زمانی پیش بینی شده آزمون سراسری سال 95 در صبح و بعدازظهر پنجشنبه 24 و جمعه 25 تیر 95 در 369 شهرستان مختلف کشور و 467 حوزه امتحانی برگزار می‌شود.

وی افزود:‌ آزمون داوطلبان گروه‌های علوم ریاضی و علوم انسانی در صبح پنجشنبه 24 تیر و هنر در بعدازظهر پنجشنبه برگزار می‌شود همچنین آزمون داوطلبان گروه‌‌های علوم تجربی صبح جمعه 25 تیر و زبان‌های خارجی در بعدازظهر جمعه برگزار می‌شود.

مشاور عالی سازمان سنجش گفت‌:‌ آزمون سراسری سال 95 برای داوطلبان گروه‌های علوم ریاضی،‌علوم تجربی،‌علوم انسانی، هنر و زبان‌های خارجی همانند آزمون سال گذشته در یک مرحله برگزار می‌شود و داوطلبان باید در یک جلسه به سوالات عمومی و اختصاصی گروه آزمایشی خود پاسخ دهند.

** نحوه طراحی سوالات کنکور 95

توکلی ادامه داد:‌ سوالات آزمون عمومی و اختصاصی به صورت تستی و از کتب دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی نظام جدید سالی واحدی که در دفترچه شماره یک به عنوان منابع طرح سوال اعلام شد، طرح شده است. در طراحی سوالات هر درس از فصولی که وزارت آموزش‌ و پرورش بر اساس بخشنامه‌ها آنها را حذف کرده، سوال طراحی نشده است.

مشاور عالی سازمان سنجش گفت:‌ سوالات آزمون سراسری همانند سال گذشته مفهومی است و این به منزله دشواری نیست بلکه نشانگر آن است افرادی که کتب درسی را دقیق مطالعه کرده‌اند، می‌توانند به سؤالات پاسخ دهند.

** پاسخگویی به 100 سوال عمومی در 75 دقیقه

وی ادامه داد:‌ سوالات آزمون عمومی در دفترچه شماره یک و جمعاً 100 سوال است که شامل 25 سوال فارسی، 25 سوال عربی، 25 سوال معارف و 25 سوال انگلیسی است که داوطلبان باید درمدت 75 دقیقه به 100 سوال مندرج در دفترچه پاسخ دهند.

توکلی عنوان کرد: داوطلبانی که باید به سوالات معارف غیر از اسلامی یا زبان غیر از انگلیسی پاسخ دهند باید به سواالات اقلیت‌های مذهبی و زبان‌های خارجی غیرانگلیسی که ضمیمه دفترچه شماره یک است، پاسخ دهند.

** نحوه پاسخگویی به سوالات اختصاصی

مشاور عالی سازمان سنجش در خصوص سوالات آزمون اختصاصی مطرح کرد: گروه علوم ریاضی 135 سوال اختصاصی دارد که باید در قالب دفترچه شماره دو و در مدت 175  دقیقه به آن پاسخ داد. گروه علوم تجربی نیز 170 سوال اختصاصی دارد که باید در مدت 175 دقیقه به آن پاسخ داد. داوطلبانی که دیپلم بهیاری دارند یا در شغل بهیاری شاغلند باید علاوه بر پاسخ به سوالات اختصاصی گروه علوم تجربی به 50 سوال تخصصی بهیاری در قالب دفترچه شماره سه به مدت 30 دقیقه پاسخ دهند.

وی مطرح کرد:‌ داوطلبان گروه آزمایشی علوم انسانی باید به 180 سوال اختصاصی در مدت 165 دقیقه پاسخ دهند و افرادی که دارای مدرک پیش دانشگاهی علوم و معارف اسلامی هستند باید به 20 سوال اصول عقاید و فقه در مدت 20 دقیقه نیز پاسخ دهند.

توکلی افزود:‌ داوطلبان گروه آزمایشی هنر باید به 160 سوال اختصاصی در مدت 165 دقیقه و داوطلبان گروه آزمایشی زبان‌های خارجی که زبان خارجی آنها انگلیسی، فرانسه یا آلمانی است باید به 70 سوال در مدت 105 دقیقه پاسخ دهند.

مشاور عالی سازمان سنجش گفت: به داوطلبان توصیه می‌شود به اطلاعات برگه راهنما توجه کنند و براساس آن در امتحان حاضر شوند. داوطلبانی که موفق به اعلام علاقمندی خود برای پذیرش در دانشگاه‌های غیرانتفاعی و غیردولتی و پیام نور نشد‌ه‌اند با پرداخت مبلغ 9 هزار و 200 تومان به صورت الکترونیک و از طریق سایت سازمان سنجش با ورود به بخش ویرایش از تاریخ 20 تیر تا 23 تیر نسبت به اعلام علاقمندی خود اقدام کنند.

** نحوه پذیرش در دانشگاه‌ آزاد و دانشگاه‌های شهیدرجایی و فرهنگیان

وی بیان کرد:‌ متقاضیان رشته‌های تحصیلی دارای شرایط خاص برای انتخاب رشته‌های مذکور بر اساس اطلاعیه‌ای که دیروز منتشر شد از تاریخ 24 لغایت 30 تیر اقدام کنند و در رابطه با رشته‌های تحصیلی مورد نیاز آموزش‌ و پرورش در دانشگاه شهید رجایی و فرهنگیان باید هنگام انتخاب رشته علاقمندی خود را اعلام کنند.

توکلی گفت:‌ داوطلبان برای پذیرش در رشته‌های دانشگاه آزاد که پذیرش آنها براساس آزمون است باید ضمن شرکت در آزمون سراسری، پس از اعلام نتیجه اولیه و دریافت کارنامه برای انتخاب رشته به سایت دانشگاه آزاد مراجعه کنند.